235235

436346

5322
1394/11/3 شنبه در اداره کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان غربی؛ نخستین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاه های اجرائی تابعه استانی وزارت اقتصاد برگزار شد اولین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاههای اجرائی تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان به ریاست نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی، برای بررسی دستورالعمل ابلاغی وزیر اقتصاد و بررسی مسائل پیشنهادی اعضای شورا، در سالن جلسات دارایی آذربایجان غربی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان غربی، در نخستین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاههای تابعه وزارت اقتصاد در استان که با حضور مدیران دستگاههایی چون امور مالیاتی، حوزه نظارت گمرکات، اموال تملیکی، بورس و اوراق بهادار، کمیسیون هماهنگی بانکهای استان و بیمه ایران، به میزبانی دارایی آذربایجان غربی برگزار شد، داود غفارپور نماینده وزیر و مدیرکل امور اقتصادی و دارایی ضمن تبریک اجرایی شدن برجام، با اشاره به متن ابلاغیه مقام عالی وزارت متبوع در خصوص تشکیل این شورا، به بیان اهداف، اولویت ها، شرح وظایف و فلسفه تشکیل شورا پرداخت.

رئیس شورای هماهنگی دستگاههای تابعه وزارت اقتصاد در آذربایجان غربی گفت: اولویت تشکیل شورای مذکور، اجرای سند راهبردی وزارتخانه بوده و وزارت متبوع از طریق شورای مذکور به جمع آوری، تجمیع، تبیین و انعکاس گزارشهای عملکرد و اطلاعات و آمار اقتصادی خواهد پرداخت.

غفارپور افزود: با توجه به سلایق متفاوت دستگاهها در ارائه آمار و گزارش عملکرد، ابلاغیه مقام عالی وزارت متبوع به صراحت بیان داشته که ارائه هرگونه آمار با نظر شورا و توسط اعضای شورا انجام خواهد شد.

ایشان با اشاره به تأکید وزیر اقتصاد بر تشکیل مستمر و منظم جلسات این شورا، خاطرنشان کرد که تهیه و تدوین گزارشات براساس معیارها و شاخص های استاندارد انجام پذیرد.

این مقام مسئول، ایجاد انسجام در بین واحدهای تابعه استان، ایجاد وحدت رویه در تعامل با ستاد واحدهای متبوع، احصای مشکلات اجرایی استان، اخذ موارد مبتلابه از سوی وزارت متبوع از استان و واحدهای اجرایی مشخص و الزام به اجرای ماده178 قانون برنامه پنجم توسعه را، از ضرورتهای تشکیل شورای هماهنگی دستگاههای تابعه وزارت اقتصاد در استانها برشمرد.

نماینده وزیر اقتصاد در استان آذربایجان غربی در بخش دیگری از سخنان خویش، ضمن اظهار امیدواری به بهبود و ارتقای شاخص های توسعه استان در سایه اجرایی شدن برجام و استفاده هرچه بهتر استان از اثرات و برکات اجرایی شدن، افزود: اجرایی شدن برجام، موجب اثرات مثبتی بر اقتصاد کلان و ملی است که از جمله می توان به ثبت جایگاه اقتصاد ایران در مجامع بین المللی، کاهش انتظارات تورمی در کشور، تقویت پول ملی ناشی از شوک بازارهای بین المللی برای اقتصاد ایران، کاهش هزینه واردات ناشی از کاهش ثبت کالاهای وارداتی مواد اولیه، رونق تولیدات داخلی ناشی از از افزایش طرف تقاضا، افزایش مبادلات بانکی ناشی از اجرای سوئیفت در ایران و کاهش شدید هزینه انتقالات ارزی به کشور، تمایل وافر اکثر سرمایه گذاریهای مستقیم خارجی به کشور ناشی از شفافیت مبادلات اقتصادی و تجاری و گسترش تعاملات و همکاریهای کشور با جهان بیرونی، اشاره نمود.

مدیرکل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان غربی، بهبود و ارتقاء شاخص های کسب و کار در استان، تسهیل و روانسازی تجارت خارجی و استفاده از قابلیت های صادراتی منطقه با رویکرد توسعه کالاهای صادراتی رقابت پذیر استان، اصلاح فرآیندهای ارائه مجوزهای سرمایه گذاری فعالان، اقتصادی و اعطای مجوزهای کسب و کار دستگاهای فعال در حوزه اقتصای، ایجاد پنجره واحد تصمیم گیری از طریق روانسازی ارائه مجوزهای کسب وکار، رونق بازارهای سرمایه و مالی از طریق فراهم سازی و آماده سازی نیازهای شرکت های پذیرفته شده در بورس و اخذ اثر سهام آنها در پایداری بورس، بهره برداریی مطلوب از جریان ورودی سرمایه های خارجی ناشی از سرگیری سوئیفت و مهمتر از همه، اجرای سند راهبردی وزارت در سطح استان را از انتظارات مردم در دوران پساتحریم از دستگاههای تابعه وزارت اقتصاد در استان دانست که در سایه برجام می تواند با هم افزایی و همکاری مجموعه دستگاههای تابعه، محقق شود.

 غفارپور با اشاره به فرجام رسیدن برجام و بیانات و حمایت های مقام معظم رهبری از مذاکره کنندگان، گفت: با توجه به امنیت خوبی که در کشور، نسبت به کشورهای منطقه وجود دارد، تحرک و بسترسازی مناسب مدیران استانی برای استفاده از سرمایه های خارجی و پولهای آزاد شده، لازم و ضروری است.

ایشان در ادامه به پیگیریهای انجام شده برای بازگشایی مرز سرو اشاره نموده و ابراز امیدواری نمود که طی روزهای آینده، این مرز بازگشائی گردد.

این مقام مسئول افزود: اداره کل امور اقتصادی و دارائی استان آذربایجان غربی، سومین استانی که اقدام به پایش فضای کسب و کار کرده است.

وی در ادامه بر اولویت دهی اصلاح مجوزهای سرمایه گذاری و روان سازی تجارت خارجی استان تأکید کرد. غفارپور با بیان انتظارات خویش از برگزاری جلسات این شورا، افزود: سند راهبردی وزارت متبوع در قالب 7 بخش به دستگاها ابلاغ شده است که اساس اجرای آن، شورای هماهنگی است.

نماینده وزیر اقتصاد در استان آذربایجان غربی، تدوین برنامه های عملیاتی سیاست های اقتصاد مقاومتی و تهیه گزارش از عملکرد دستگاههای اجرایی، احصاء، پایش و تهیه قوانین مشکل دار و ارائه آن به وزارت متبوع به منظور اصلاح را از دیگر اهداف تشکیل شورای هماهنگی دانست.

در ادامه، بابائی مدیرکل دفتر هماهنگی و امور اقتصادی استانداری اظهار داشت که قوانین مصوب باید در راستای اقتصاد و بازار جهانی باشد تا برنامه اقصاد مقاومتی به سرانجام مطلوب برسد.

وی با یادآور شدن اینکه برجام با ایجاد آرامش، فرصتی برای ارتقای اعتماد به منظور استفاده از پس اندازهای ارزی مردم است، خواستار استفاده بهنیه از این فرصت شد.

این مقام مسئول اظهار کرد: استان آذربایجان غربی پتانسیل خوبی در تجارت خارجی و میراث فرهنگی و گردشگری دارد و امیدواریم به یک برنامه منسجم، برای استفاده از این ظرفیت ها برسیم.

حمید شجاع مدیرکل بیمه ایران استان آذربایجان غربی نیز ابراز امیدواری نمود که ابلاغیه مقام عالی وزارت و تشکیل شورای مدیران استانی، گامی مهم در انسجام بخشی فعالیتهای خانواده بزرگ دارایی در استان باشد.

پرویز تقوی ناظر گمرکات استان در این جلسه گفت: با توجه به این که ماهیت این جلسه هم افزایی هست، لازم است دستگاهای مسئول و متبوع، مطالبات و مشکلات خود را در آن مطرح کنند.

رضا عبد امامی مدیر اموال تملیکی استان آذربایجان غربی نیز در اولین جلسه شورای هماهنگی مدیران دستگاههای تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در استان آذربایجان غربی گفت: دستگاهای اجرائی در روند اجرای برنامه اقتصاد مقاومتی وظیفه مشخصی دارند که امید است با احصای آن وظایف، بتوان گامهای مؤثری در آن حوزه ها برداشت.

وحید جوادی مدیر بورس منطقه ای استان آذربایجان غربی نیز با اشاره به تحولات بازار سرمایه بعد از اجرایی شدن برجام، از نبود امکانات و اختیارات لازم برای مدیریت درست بازار سرمایه و بورس در استان آذربایجان غربی خبر داد و ابراز امیدواری نمود برای حل این معضل، تدابیر لازم بصورت کلان اندیشیده شود.

 

منبع: روابط عمومی اداره کل امور اقتصادی و دارایی آذربایجان غربی
 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر
نسخه قابل چاپ
^